WIRTUALNY FESTIWAL FILMOWY LEGENDY KINA

2017-03-02

2 marca 2017 roku reprezentanci Klubu Filmowego KrzyK wzięli udział w Wirtualnym Festiwalu Filmoteki Szkolnej. Jest to filmowe wydarzenie o charakterze ogólnopolskim. Organizatorem Festiwalu jest Centrum Edukacji Obywatelskiej, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Filmoteka Narodowa. Naczelnym celem Festiwalu jest umożliwienie wszystkim uczniom szkół ponadpodstawowych współuczestnictwa w wydarzeniu związanym z polskim filmem. Forma on-line pozwala na udział uczniów z wielkich, jak i małych miast ze wszystkich typów szkół: gimnazjów, szkół licealnych i zawodowych. Podczas Festiwalu uczniowie rozwiązują zagadki i testy filmowe i przez to poznają ciekawe wydarzenia kulturalne i zagadnienia związane ze sztuka filmową.

W tym roku - ze względu na specjalne rocznice, szczególny nacisk w zadaniach położono na znajomość twórczości Andrzeja Wajdy - oraz dorobku zawodowego Zbigniewa Cybulskiego. Pierwszym zadaniem, z którym zmierzyli się uczestnicy festiwalu był quiz zawierający pytania dotyczące aktorów, reżyserów i ich filmów. W drugim zadaniu uczniowie oglądali etiudy uczniowskie, które brały udział w konkursie NAKRĘĆ SIĘ. Zadaniem uczniów było odgadnięcie, jakim filmem z pakietu Filmoteki Szkolnej zainspirowali się młodzi twórcy. Następnie należało stworzyć komiks inspirowany dowolnym filmem Andrzeja Wajdy. Kolejnym zadaniem było ułożenie rozsypywanki z rocznic, dat, miast, premier i innych wydarzeń filmowych. Ponadto - w piątym zadaniu - uczniowie odgadywali, w jakim mieście nagrano sceny z filmów pakietu. Ostatnim zadaniem, z którym zmierzyli się uczestnicy było określenie planów filmowych w filmie "Wojaczek".

Festiwal stał się dla naszych młodych filmowców okazją do sprawdzenia swojej znajomości filmów oraz możliwością wykorzystania swojej kreatywności w tworzeniu filmów i komiksów.