Twoje dane - twoja sprawa

2015-02-19

Od listopada 2014 r. w naszej szkole realizowany jest Ogólnopolski Program Edukacyjny Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych "Twoje dane - twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".

Podstawowym celem Programu jest poszerzenie oferty edukacyjnej szkoły o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności. Odpowiednia wiedza i kształtowanie nawyków w obszarze ochrony prywatności i danych osobowych ma umożliwić młodzieży sprawne, odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Akcje związane z tym programem, przeprowadzone w szkole to:
- Tydzień Ochrony Danych Osobowych (09 -13 lutego 2015 r.)
- Dzień Bezpiecznego Internetu (10 lutego 2015 r.).

Sygnałem rozpoczęcia realizacji zadań programu była gazetka, która w piątek poprzedzający Tydzień Ochrony Danych Osobowych ozdobiła szkolny korytarz przy wejściu głównym do szkoły.

Autorami jej byli Wiktoria, Kinga, Dominik i Patryk.

Pierwszym działaniem, które odbyło się w związku z realizacją w/w akcji, było przedstawienie społeczności szkolnej, w dniu 10 lutego 2015 r., prezentacji multimedialnej na temat "Chroń swoją prywatność w Internecie". Została ona przygotowana przez wcześniej wymienionych uczniów, uczestniczących w zajęciach koła "Szkolna gazetka elektroniczna". Każdy uczeń mógł obejrzeć kilka zabawnych, animowanych filmików z serii "Owce w sieci", wysłuchać przygotowanych do nich komentarzy oraz miał okazję się zastanowić nad swoim postępowaniem. Uczniowie po obejrzeniu prezentacji powinni umieć w sposób świadomy chronić swoją prywatność w sieci.

Nauczyciele wychowawcy, zaopatrzeni w odpowiednią wiedzę i materiały, przeprowadzili w tygodniu Ochrony Danych Osobowych lekcje wychowawcze poświęcone wyżej omawianej tematyce. Każdy z nich dostosował swoje zajęcia do możliwości swojego zespołu klasowego. Niektóre klasy obejrzały filmy z serii "Fejsmen", inne poważnie zastanawiały się nad definicją danych osobowych. Mam nadzieję, że te działania pozwolą na im na odpowiedzialne i bezpieczne funkcjonowanie we współczesnym świecie.

Koordynator programu w szkole - Beata Ostrowska