Szkolne Koło Naukowe Matematyka 2012-13

SZKOLNE KOŁO NAUKOWE - MATEMATYKA II SEMESTR 2012/13
"AU KWADRAT"
zajęcia prowadzone w ramach Akademii Uczniowskiej

W II semestrze 2012/13 prowadziłam zajęcia w ramach projektu "Akademia Uczniowska". Odbyło się 12 godzin zajęć, które były łączone w bloki po 2 lub 3 godziny zgodnie z modułami kursu. Cały kurs składał się z 3 modułów, w trakcie których uczniowie przygotowywali doświadczenia i eksperymenty matematyczne. Uczniowie pracowali w trzech grupach. Każda grupa wybrała eksperyment, określiła cele i oczekiwane efekty. Następnie przeprowadziła je i spisała wnioski. Wszystkie czynności wiązały się z koniecznością dokumentowania pracy. Każdy uczestnik zajęć prowadził notatnik naukowy, który uzupełniano na bieżąco - na każdych zajęciach.
Ważnym elementem było przygotowanie i przeprowadzenie wzajemnego nauczania, które polegało na opracowaniu zagadnienia, przeprowadzenia zajęć, a potem sprawdzenia, ile wiedzy zdobyli uczniowie. Np.: jedna z grup postanowiła zważyć śnieg zalegający na szkolnym boisku. Rezultaty były zaskakujące. Na zdjęciu ustalanie wagi 1 pojemnika śniegu.

Pełniąc rolę opiekuna nadzorowałam przebieg prac, pomagałam uczniom, a także przygotowywałam sprawozdania na platformę edukacyjnej kursów Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Anna Szwalec