Sprawozdanie z Pikniku z Latawcem i Modelem o Uśmiech dziecka

2015-04-30

W kwietniu otrzymaliśmy zaproszenie od Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej do wzięcia udziału w pikniku, na którym rozegrane zostaną zawody w wolnych lotach latawców płaskich i skrzynkowych. Propozycja udziału w/w zawodach została przedstawiona uczniom klas 1,2 i 3 gimnazjum. Ustalono, że na zajęciach technicznych lub na zajęciach pozalekcyjnych zostaną wykonane latawce, które następnie na lekcjach fizyki będą przetestowane w zakresie lotu. Większość uczniów podeszła do tematu poważnie. Uczniowie podzieli się na 3 lub 4-osobowe grupy. Przez dwie kolejne lekcje zajęć technicznych powstawały latawce. Uczniowie prześcigali się w pomysłach ozdabiania, gdyż wiedzieli, że pierwsza jest ocena statyczna, czyli wygląd. Niektóre prace zostały wykończone w domach. Na lekcjach fizyki, pod kierunkiem Pana Jana Nowaczyka, uczniowie starali się poprawić konstrukcję latawców tak, by mogły wznieść się w powietrze.

19 maja część uczniów ze swoimi latawcami stawiła się na szybowisku FLAY RANCZO Ośrodka Sportów Lotniczych Aeroklubu Ziemi Wałbrzyskiej w Nowym Siodle.

W ramach pikniku rozegrane zostały konkurencje w dwóch kategoriach wiekowych, dzieci i młodzież gimnazjalna, w klasie latawców płaskich, skrzynkowych, modeli szybowców F1H oraz "jaskółek".

Nasi uczniowie w swojej kategorii zajęli I i II miejsce. Skład drużyny, która zdobyła I miejsce to uczniowie klasy 2a: Szymon Brzeziński, Jarek Wacław, Dominik Pacześny, Tomek Kucharski, Radek Różak. II miejsce udało się zdobyć drużynie z klasy 2b w składzie: Kacper Kowalczyk, Paweł Marchlewski, Weronika Gierczak.