SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA PATRONA 18 MARCA 2016

2016-03-18

Tegoroczne obchody Dnia Patrona odbyły się w piątek 18 marca.
O godzinie 8.05 uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali świetlicowej, by wziąć udział w uroczystym apelu. Przedstawicielka SU przywitała Pana Marcina Raczyńskiego - Burmistrza Mieroszowa, Panią Dyrektor Annę Kulińską oraz grono pedagogiczne i uczniów.

Zgodnie z ceremoniałem szkoły po wprowadzeniu na salę sztandaru, został odśpiewany szkolny hymn. Przewodniczący klas złożyli raport prowadzącej apel, która następnie złożyła meldunek o stanie szkoły Dyrektorowi.

Pani Dyrektor zabrała głos, a w swoim przemówieniu przypomniała uczniom sylwetkę Patrona szkoły oraz to, że 13 marca minęła dwudziesta rocznica jego śmierci, a rok 2016 jest rokiem Krzysztofa Kieślowskiego. Przekazała wiadomość, że w imieniu społeczności szkolnej została złożona wiązanka kwiatów na grobie Patrona, który znajduje się na warszawskich Powązkach. Zwróciła uwagę na wartości, które w życiu są najważniejsze, a którymi młodzi ludzie, tacy jak gimnazjaliści, powinni się kierować, dokonując swoich wyborów.

Głos zabrał także Burmistrz Mieroszowa. Podziękował za zaproszenie i wyraził zadowolenie, że mógł wziąć udział w tak szczególnym dla szkoły dniu. Mówił o przesłaniach, którymi Krzysztof Kieślowski kierował się w swojej twórczości. Wskazywał, że dorobek Patrona nadal dostarcza widzom wielu przeżyć i wzruszeń.

Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami (lub nauczycielami sprawującymi opiekę) udali się do swoich klas.

Praca w klasach rozpoczęła się od tworzenia gazetki ściennej o Patronie i jego twórczości.
Po godzinie uczniowie obejrzeli w klasach filmy w reżyserii K. Kieślowskiego. Wybranymi przez wychowawców filmami były: Dekalog I, Dekalog V, Dekalog VII, Trzy kolory: Niebieski, Podwójne życie Weroniki oraz dokument Siedem kobiet w różnym wieku. Po projekcji nastąpiło omówienie i dyskusja o filmie.

W czasie, gdy uczniowie oglądali filmy, pracowała komisja konkursowa, która oceniła wykonanie gazetek tematycznych. Najwyżej oceniono gazetkę klasy 1c.

O godzinie 11.30 rozpoczął się międzyklasowy turniej wiedzy o Patronie i historii szkoły. Został on przeprowadzony przed całą społecznością szkolną. Klasę reprezentowały 3 osoby wytypowane przez wychowawcę. Turniej przebiegł w trzech rundach. Zespoły odpowiadały na wybrane przez siebie pytania z puli pytań za 1,2 lub 3 punkty. Rozegrano także dogrywkę. Turniej wygrała także klasa 1c.

Wykonywanie plakatów do obejrzanych wcześniej filmów było kolejnym etapem pracy tego dnia. Każda klasa miała za zadanie przygotowanie 4 plakatów. Powstały bardzo ciekawe prace, które zostały umieszczone na korytarzu szkolnym. Komisja konkursowa oceniła 36 plakatów. Najlepsze okazały się plakaty klasy 2c.

Tego dnia zespoły klasowe zdobywały punkty za wykonanie gazetki ściennej, plakatów oraz udział w turnieju wiedzy. Liczba zdobytych punktów przeliczana była na miejsce a przyznane punkty wg zasady: za I miejsce - 9 pkt.; za II miejsce - 8 pkt.; za III miejsce - 7 pkt.; (...); za IX miejsce - 1 pkt. wliczane były do punktacji ogólnej w rywalizacji klas.

W ostatniej części dnia odbył się apel, na którym zostały ogłoszone wyniki konkursów i rywalizacji międzyklasowej. Zanim jednak to nastąpiło uczniowie i nauczyciele mieli okazję obejrzeć jeszcze prace zgłoszone do konkursu na piosenkę w stylu RAP, której treść dotyczyła Patrona szkoły, jego twórczości i historii szkoły. Autorami najlepszych utworów byli:

- zespół: Julia Skibska, Martyna Wacław, Milena Szewczyk, Katarzyna Szydłowska i Krzysztof Bednarz z klasy 3b i 3c,
- duet: Patryk Pacześny i Maja Golecka z klasy 1c,
- duet: Aleksandra Matan i Natalia Górka z klasy 2b.

A tak przedstawiają się wyniki rywalizacji międzyklasowej.
KLASA RAZEM MIEJSCE

1A 9p. VII
1B 20p. V
1C 31p. I
2A 17p. VI
2B 28p. II
2C 24p. IV
3A 24p. IV
3B 20p. V
3C 27p. III

Wszystkie zaplanowane na ten szczególny dzień zadania udało się zrealizować. W każdym zespole uczniowskim na pewno przyniosły one inny efekt, jednak wszędzie widać było zaangażowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli.