Rycerze z Rewita w Gimnazjum

2015-05-29

Dnia 29.05.2015 naszą szkołę odwiedziła grupa rycerzy "Rewita". Uczniowie mieli okazję wziąć udział w żywej lekcji historii, pt.: "I Ty możesz zostać rycerzem", dowiedzieć się nieco o średniowiecznych zwyczajach, obejrzeć jak wygląda pasowanie na rycerza, czy też zakuwanie w dyby. Mogliśmy również poznać niezbędny ekwipunek oraz broń rycerską wraz z demonstracją jej zastosowania.

Uczniowie aktywnie brali udział w prezentacji. Po krótkim wprowadzeniu słownym, rycerze przeszli do zaprezentowania przebiegu pasowania na rycerza. Do pomocy poprosili ucznia klasy 2c- Patryka Zaparta.

Następnie mieliśmy okazję zobaczyć jedną z rodzajów tortur, jaką była zakuwanie w dyby. W rolę przestępcy wcielił się uczeń klasy 2b- Adrian Parszuto, zaś katem była koleżanka z klasy- Weronika Gierczak.

Wybrani uczniowie dostali zadanie, polegające na utrzymaniu miecza w prostej linii.

Zwycięzcą okazał się Kacper Stelmach, który wziął udział w pojedynku z rycerzem polegającym na trafieniu mieczem w klatkę piersiową rycerza.

Pokaz dostarczył wiele emocji. Była to zabawna i ciekawa forma lekcji historii. Na koniec wszyscy mogli przyjrzeć się i dotknąć broni oraz zrobić sobie zdjęcie z rycerzem.