Przywróćmy Pamięć

2016-06-15

Gimnazjum im. K. Kieślowskiego na gali finałowej projektu "Przywróćmy Pamięć"
w Warszawie.

15 czerwca w Muzeum POLIN odbyła się gala wieńcząca program "Przywróćmy Pamięć" organizowany przez Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego w Polsce. W programie wzięło udział 56 szkół i ośrodków kultury, a na galę przyjechali przedstawiciele 37 z nich. Uczniowie zaprezentowali wyniki swoich działań, w ramach których zapoznawali się z kulturą oraz historią społeczności żydowskiej w swoich miejscowościach, a następnie przywracali i utrwalali pamięć o niej poprzez realizację projektów lokalnych.

Grupa projektowa z Publicznego Gimnazjum im. K. Kieślowskiego pod opieką p. Danuty Łepak od października 2015 roku uczestniczyła w projekcie pt."Przywróćmy Pamięć".
We wtorek, 14 czerwca 2016 uczniowie pojechali do Warszawy, aby z 37. szkołami z Polski, pokazać, co osiągnęli. Promowali nie tylko Mieroszów i szkołę, ale również powiat wałbrzyski.

Wydarzenie rozpoczęło się od przywitania gości, wyróżnienia uczniów, opiekunów i szkół. Podczas gali finałowej podsumowującej tegoroczny projekt "Przywróćmy Pamięć" podziękowano zespołom uczniowskim i następnie szkoły prezentowały swoje projekty. Gimnazjaliści z naszej szkoły pokazali prezentację przygotowaną na tę uroczystość oraz stoisko promujące naszą szkołę, gminę i powiat. Podczas uroczystości mieli okazję poznać wiele znanych osób i uczestniczyć we wręczeniu medali Sprawiedliwych wśród Narodów Świata potomkom szlachetnych Polaków, którzy ryzykowali życie własne i bliskich, aby ratować żydowskich przyjaciół, znajomych, sąsiadów, a często obcych ludzi.

Stoisko Publicznego Gimnazjum im. K. Kieślowskiego cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczą zdjęcia a sam Marian Turski - Przewodniczący Rady Muzeum Historii Żydów Polski zaproponował przyjazd do naszej szkoły.

Uczniowie zwiedzili również wystawę główną Muzeum POLIN.

Minister Jarosław Sellin podczas przemówienia powiedział: "Małe miasta mają wielką historię" i te słowa odnieśliśmy do naszej pracy, którą zamierzamy kontynuować.

Danuta Łepak