Projekt Dni Nauk Ścisłych 2013

2013-06-21

PROJEKT "DNI NAUK ŚCISŁYCH"

W dniach 22- 24 maja 2013 r. gimnazjum królowały MATEMATYKA I FIZYKA - za sprawą zorganizowanych "Dni Nauk Ścisłych". Pomysłodawczynią była p. Anna Szwalec, a współorganizatorem p. Jan Nowaczyk.

Celem było pokazanie wszechstronnego wykorzystania oraz wszechobecności w życiu każdego człowieka matematyki i fizyki. Nauczyciele przygotowali zagadnienia i konspekty zajęć z matematyki dla uczniów z podziałem na klasy, poziomy klas i dla całej szkoły.

Z powodów organizacyjnych i bogatej oferty dla uczniów impreza trwała trzy dni. Każdego dnia mogliśmy uczestniczyć w zajęciach troszkę różniących się od tradycyjnych lekcji.

Zrealizowaliśmy ciekawe doświadczenia i zagadnienia z matematyki (magiczna algebra, szybkie sposoby liczenia, ciekawe budowle - kopuły geodezyjne, mozaiki i parkietaże, matematyka w przyrodzie i architekturze - ciąg Fibonacciego, złoty podział i inne problemy matematyczne), z kolei na fizyce obejrzeliśmy ciekawe zjawiska. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w konkursie na najciekawszą karykaturę matematyka (wystawa w pracowni). Ostatniego dnia wszyscy uczniowie napisali konkurs "Mistrz Szybkiego Rachunku".

Na terenie szkoły zorganizowana została wystawa najciekawszych wielościanów wykonanych przez uczniów, a także zmieniające się gazetki tematyczne związane z matematyką. Na drzwiach gabinetów lekcyjnych królowała matematyka - umieściliśmy sentencje myślicieli, filozofów i matematyków. Podsumowanie działań odbyło się na apelu szkolnym wraz z wręczeniem nagród.

Efekty naszej pracy:

KOPUŁY: