PREMIERA FILMÓW MŁODYCH

2015-12-20

W grudniu 18 uczniów z naszej szkoły wzięło udział w podsumowaniu realizacji zadań Programu Edukacji Filmowej Sokołowsko Laboratorium Kultury 2015. W ramach programu uczniowie nabywali wiedzę w dziedzinie filmu zarówno teoretyczną jak i praktyczną. W praktyce udział w projekcie polegał na realizacji teledysku do wybranego przez młodzież utworu.

W październiku miał miejsce cykl zajęć z autorką dokumentów Lidią Dudą, scenarzystami Maksymilianem Nowickim i Kacprem Wysockim z grupy Nowa Narracja ze Szkoły Filmowej w Łodzi, podczas których młodzież zdobywała wiedzę o powstawaniu filmów dokumentalnych i teledysków. Na podstawie wiedzy teoretycznej na temat estetyki filmowej, pisania scenariuszy oraz sztuki organizacji filmowej, każda z trzech grup stworzyła scenariusz swojego teledysku.

Do praktycznej realizacji zadań, która polegała na nagrywaniu kolejnych scen teledysków uczniowie przystąpili w listopadzie. Pod opieką p. Izy Grauman i operatora kamery wszystkie grupy uczestniczyły w rejestracji poszczególnych elementów nagrania.

Zmieniały się tylko zadania członków grup. Byli oni reżyserami, scenarzystami, operatorami kamery, dźwiękowcami a także aktorami i statystami. Nagrania trwały po kilka godzin przez kilka kolejnych dni.

Na początku grudnia uczniowie przystąpili do wybrania nagranych scen, ułożenia ich w ciąg zgodny ze scenariuszem i w końcu do montażu.

W sobotę 19 grudnia 2015 roku w Sali Multimedialnej Sokołowsko Laboratorium Kultury nastąpiło podsumowanie Programu Edukacji Filmowej. Odbyła się tam premiera trzech teledysków.

Grupa "niebieska" w składzie: Aniela Świzdor, Anna Łata, Wiktoria Kałuża, Katarzyna Garnecka, Szymon Wizgird, Kacper Stelmach zaprezentowała teledysk pt. "Internet freinds" do utworu o tym samym tytule. W teledysku jako aktor wystąpił Jacek Bogdan.

Grupa "biała": Patrycja Gałan, Sandra Bachanek, Roksana Przymus, Klaudia Łozowska, Nikola Skowrońska i Tomek Wojtowicz stworzyła teledysk pt. "Przygoda na dwóch kółkach" do utworu Nicki Taylor "Worlds Collide".

Dla grupy "czerwonej" inspiracją do napisania scenariusza były codzienne problemy dorastającej młodzieży. Adriana Drochomirecka, Weronika Gierczak, Wiktoria Sobecka, Damian Szmulik, Igor Ziębicki, Łukasz Czernik nagrali teledysk pt. "List".

W Programie Edukacji Filmowej wzięli udział także uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kamiennej Górze. Ci młodzi twórcy zaprezentowali film dokumentalny. A to rodzinne zdjęcie wszystkich uczestników programu.

Opiekunki grupy:
Beata Ostrowska