POKAZ HISTORYCZNY ANTYCZNA GRECJA

2016-04-12

12 kwietnia 2016 r. w Publicznym Gimnazjum im. K. Kieślowskiego zorganizowany został pokaz historyczny pt. "Antyczna Grecja" przez grupę artystyczną "HEFAYSTOS"
z Lublina przy pomocy nauczyciela historii p. Danuty Łepak. Uczestnicy żywej lekcji historii wysłuchali opowieści o obyczajach starożytnej Sparty, o greckiej falandze i armii Imperium Rzymskiego. Zobaczyli stroje noszone przez Greków i Rzymian. Zapoznali się naocznie
z taktyką walki formacji wojskowych. Dzięki rekwizytom, będącym dokładnymi replikami sprzętów używanych w danej epoce historycznej, uczniowie, niektórzy na własnej skórze, mogli poczuć ciężar uzbrojenia hoplity lub legionisty. Uczestnicy pokazu mieli możliwość, dzięki eksponatom, przenieść się do starożytnych Aten, do spartańskiej szkoły Agoge, na pola bitwy pod Termopilami oraz do Macedonii. W czasie tego niezwykłego spotkania została zaprezentowana i omówiona broń stosowana przez ciężkozbrojną piechotę grecką z VII w. p.n.e np.: różnego rodzaju miecze, zbroja chroniąca tors żołnierza, hełm zdobiony grzebieniem z końskiego włosia czy tarcza o nazwie hoplon. Ciekawy sposób narracji prowadzącego spotkał się z dużym zainteresowaniem uczniów, zwłaszcza podczas omawiania najpopularniejszych mitów. Aby przybliżyć postać mitycznego potwora Minotaura można było przymierzyć maskę byka, również i do tego zadania chętny się znalazł. W czasie lekcji omówiono zdobycze naukowe starożytnych Greków, a także słynne powiedzenia np.: puszka Pandory, syzyfowe prace, czy nić Ariadny, które mimo upływu lat są obecne w życiu współczesnym.

Poza tym uczniowie mogli na krótko poczuć się hoplitą greckim i stanąć do walki na miecze. Jednak ciężar broni onieśmielał uczniów. Widzowie poznali również wiele ciekawostek związanych z życiem żołnierzy i obyczajami panującymi w starożytności.

Pokaz był niezwykle interesujący i znakomicie przygotowany. Na pewno na długo pozostanie w pamięci uczestników. Stał się również ciekawym uzupełnieniem tego, czego uczniowie z

Gimnazjum w Mieroszowie uczą się zarówno na historii jak i języku polskim. Nasuwa się pytanie: czy w XXI wieku można być prawym żołnierzem? Można! Trzeba postępować
w każdej sytuacji, jak na żołnierza przystało: honorowo, odważnie, szlachetnie i uczciwie.