PEF - Program Edukacji Filmowej

2015-09-04

PEF - Program Edukacji Filmowej
Sokołowsko Laboratorium Kultury

Od czerwca 2015 roku 18 uczniów z naszej szkoły uczestniczy w Programie Edukacji Filmowej Sokołowsko Laboratorium Kultury. Grupą opiekują się p. B. Filipowska i p. B. Ostrowska. Twórczynią programu i opiekunem merytorycznym jest p. Izabela Grauman (absolwentka m.in. Szkoły Filmowej w Łodzi, koordynator programowy 4. Edycji Sokołówsko Festiwal Filmowy Hommage a Kieślowski, koordynatorka projektu Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego). Podczas zajęć uczniowie nabywają wiedzę w dziedzinie filmu zarówno teoretyczną jak i praktyczną. W praktyce udział w projekcie polega na realizacji krótkiego filmu.

W piątek 04.09.2015 r. w/w grupa uczniów wzięła udział w 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski.

W kinoteatrze "Zdrowie" odbyło się zamknięte spotkanie dla uczestników warsztatów, realizowanych w ramach w/w programu. Wykład prowadziła p. Irena Tarasow oraz Iza Grauman. Uczniowie mieli okazję porozmawiać o scenariuszach swoich teledysków z taką osobą jak p. Tarasow. Udzieliła ona im cennych uwag, które młodzi twórcy powinni wykorzystać podczas realizacji zadań.

[Fot. Marcin Polak]

Następnie młodzież obejrzała filmy z kategorii tzw. "Młodego Kina". Były to: "Ameryka" w reż. Aleksandry Terpińskiej (z Wydziału Radia i TV im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego) oraz "Kroki" w reż. Karoliny Zaleszczuk (z Gdańskiej Szkoły Filmowej). W panelu dyskusyjnym, który prowadziła Irena Tarasow z udziałem red. Konrada Zarębskiego, uczestniczyli także inni goście festiwalu, gdyż ta część była już otwarta dla wszystkich.

Dla uczniów naszej szkoły było to ważne wydarzenie. Po raz kolejny mieli okazję spotkać z osobistościami polskiego kina oraz obejrzeć filmy młodych twórców. Może to one staną się inspiracją do dalszych działań w Programie Edukacji Filmowej.