PATRONADA

2016-09-10

Zgodnie z tradycją naszego gimnazjum uczniowie klas pierwszych dnia 9 września 2016 roku wyruszyli w ramach PATRONADY do Sokołowska, gdzie wzięli udział w VI Festiwalu Hommage a Kieślowski.

Pogoda dopisała i uczniowie pieszo przeszli trasę Śladami Kieślowskiego - z gimnazjum przez Kowalową, a następnie Malinową i przez nasze mieroszowskie góry zeszli do parku w Sokołowsku. Tam wzięli udział w warsztatach przygotowanych przez Fundację Sztuki Współczesnej In Situ. Warsztaty poprowadziła pani Dorota Paciarelli i pani Aika Tarasow.
Pierwszym zadaniem uczniów było umieszczenie na terenie Sokołowska znaków filmowych - tytułów filmów Krzysztofa Kieślowskiego

Następnie uczniowie wzięli udział w pierwszej projekcji tegorocznego Festiwalu Hommage a Kieslowski. Był to film z 1978 roku "Siedem kobiet w różnym wieku" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Po projekcji uczniowie mieli okazję wziąć udział w spotkaniu zatytułowanym "Magia tańca, taniec życia", którego gościem specjalnym była profesor tańca Ewa Wycichowska. Wywiad poprowadził profesor doktor habilitowany Uniwersytetu Adam Mickiewicza w Poznaniu - Mikołaj Jazdon. Pani profesor wprowadziła pierwszaków w tajniki tańca baletowego. W trakcie wywiadu okazało się, że pani profesor była jedną z siedmiu aktorek występujących w filmie Kieślowskiego "Siedem kobiet w różnym wieku" i zagrała zmęczoną próbą tancerkę baletową z części poniedziałek. Dzięki temu mogła opowiedzieć uczniom o tym jak wyglądała współpraca z Kieślowskim i jak ważne było dla niego żeby dać aktorowi czas na przygotowanie się do roli i "wejście" w odgrywaną postać.

Patronada - wycieczka rocznika klas pierwszych rzeczywiście sprzyjała integracji i wzajemnemu poznaniu się. Dodatkowo w ciekawy sposób wprowadziła nowych uczniów w tematykę związaną z Patronem i jego twórczością.