Osiągnięcia narciarzy biegaczy

2010-03-23

Osiągnięcia narciarzy biegaczy

Tegoroczny sezon zimowy rozpoczął się późno, ale nie przeszkodziło to uczniom naszej szkoły trenującym w UKS Mieroszów na przygotowanie się do najważniejszych zawodów.

Pierwszym sprawdzianem formy był Bieg Gwarków (24 stycznia -Andrzejówka) w którym udział wzięło 11 uczniów naszego Gimnazjum. Najlepsze rezultaty w swoich kategoriach wiekowych w biegu na dystansie 5 km uzyskali: Edyta Nowak- 2 miejsce, Urszula Żygało -3 miejsce, Rafał Słonina -3 miejsce.

Następne zawody odbyły się w Witkowie Śląskim( 27stycznia) - były to zawody Puchar Trójgarbu wliczane w cykl zawodów Powiatowej Ligii Narciarskiej. W biegu na dystansie 3km techniką klasyczną najlepiej spisali się : Edyta Nowak- 1 miejsce, Urszula Żygało -3 miejsce, Karolina Kłysz -3 miejsce, Patryk Dąbrowski -3 miejsce.

W sobotę ( 30 stycznia ) w Opawie odbyły się kolejne zawody o randze wojewódzkiej Memoriał Staszka Bodzka, w których udział wzięło 11 uczniów naszej szkoły. W biegu na dystansie 4 km techniką dowolną w swoich kategoriach najwyższe osiągnięcia uzyskali: Edyta Nowak- 4 miejsce, Karolina Kłysz - 4miejsce.

Dzień później (31 stycznia-Andrzejówka) odbyły się następne zawody Bieg Skalnika. W rywalizacji na dystansie 3km techniką dowolną najlepiej spisali się : Edyta Nowak- 2 miejsce, Rafał Słonina -3 miejsce, Dawid Żełajtys - 4 miejsce.

Po bardzo męczących ostatnich dniach stycznia nadszedł czas na chwilę odpoczynku. Rozpoczęły się ferie zimowe i nadszedł czas na spokojne przygotowania do kolejnych zawodów narciarskich. Gdy większość odpoczywała narciarze trenowali. Odbyło się 8 treningów,w tym dwa na obiekcie w Jakuszycach. W trakcie treningów doskonalono technikę biegu i rozwijano kondycję.

Tuż po zakończeniu ferii odbyła się Dolnośląska Gimnazjada w narciarstwie biegowym. W dniach 16-17.02.2010 w Jakuszycach odbyły się biegi indywidualne i sztafetowe, w których rywalizowali gimnazjaliści z całego województwa.

W pierwszym dniu odbyły się biegi indywidualne techniką klasyczna na dystansie 3 km. Najlepiej z naszych wystąpili: Rafał Słonina -6 miejsce, Patryk Dąbrowski -12 miejsce. W drugim dniu odbyły się biegi sztafetowe 4x 3km techniką klasyczną. Nasza sztafeta biegnąca w składzie :
Rafał Słonina, Dawid Żełajtys, Martin Marcińczyk i Kamil Świątek zdobyła brązowy medal. Dzięki wspaniałemu występowi w biegu sztafetowym i niezłym wynikom w biegu indywidualnym drużyna chłopców naszego Gimnazjum wywalczyła -3 miejsce w klasyfikacji drużynowej. Drużyna dziewcząt w tej klasyfikacji zajęła 8 miejsce.

W dniu 26.02.2010 także w Jakuszycach ośmioro uczniów naszej szkoły uczestniczyło w zawodach ogólnopolskich Bieg na Igrzyska. Zawody te to cykl imprez odbywających się w naszym kraju w ramach programu- Narodowy Program Rozwoju Biegów Narciarskich. Celem jest popularyzacja i rozwój tej dyscypliny sportowej. Najlepszymi osiągnięciami w tych zawodach pochwalić się mogą : Edyta Nowak - 19 miejsce i Patryk Dąbrowski - 20 miejsce w swoich kategoriach wiekowych.

Na początku marca w Jakuszycach odbyła się Dolnośląska Gimnazjada w biathlonie, w której uczestniczyło 9 uczniów z naszego gimnazjum. Rywalizacja odbywała się na dystansie 4,5 km z dwoma strzelaninami, za każdy niecelny strzał doliczano 30 sekund do czasu osiągniętego w biegu. Dodatkowo oprócz zmagań indywidualnych odbyła się rywalizacja drużynowa ( wliczano do niej wyniki 3 najlepszych zawodników z poszczególnych szkół).

Wyśmienicie spisał się podczas tych zawodów Rafał Słonina zdobywając złoty medal i tytuł Mistrza Gimnazjada, równie dobrze wypadł Patryk Dąbrowski zajmując 5 miejsce.

Oprócz chłopców startowały także dziewczęta zdobywając również wysokie miejsca: Edyta Nowak- 6 miejsce, Urszula Żygało -7 miejsce.

Ogromnym sukcesem było zdobycie 2 miejsca i tytułu wicemistrzów Gimnazjady przez drużynę chłopców. Dziewczęta w tej klasyfikacji wywalczyły 7 miejsce.

W dniach 08-12.03.2010 w Wiśle na trasach Kubalonki odbyły się Ogólnopolskie Spotkania UKS-ów w narciarstwie biegowym. W zawodach tych uczestniczyło 6 zawodników naszej szkoły. Odbyły się tam biegi techniką klasyczną na dystansie 3km, biegi technika dowolna na dystansie 5km oraz biegi sztafetowe 4x 3km. Uczniowie z naszego gimnazjum zajmowali miejsca w połowie stawki, w biegu sztafetowym chłopcy zajęli 17 miejsce.Udział w tych zawodach to sposób sprawdzenia swoich możliwości z zawodnikami z całej Polski( startowało ponad 400 zawodników we wszystkich kategoriach wiekowych)a także możliwość zdobycia doświadczenia, które z pewnością zaprocentuje w przyszłych sezonach narciarskich.

Podsumowaniem tegorocznego sezonu były zawody Wojewódzkie Mistrzostwa UKS-ów w biathlonie, które zostały rozegrane na Polanie Jakuszyckiej w dniu 17.03.2010r. Udział w nich wzięło 8 uczniów naszego gimnazjum. Do pokonania mieli 4,5km z dwoma strzelaniami. Wyśmienicie spisali się chłopcy, którzy zajęli wszystkie miejsca na podium. Zwyciężył Rafał Słonina, drugie miejsce zajął Patryk Dąbrowski a na miejscu trzecim zawody ukończył Dawid Żełajtys. Równie dobrze spisała się na tych Mistrzostwach Edyta Nowak zdobywając brązowy medal. Sukcesy naszych uczniów są o tyle cenne, iż w rywalizacji pokonali zawodników na co dzień trenujących w Szkołach Mistrzostwa Sportowego.

W poniższej tabeli umieszczone zostały osiągnięcia poszczególnych uczniów w zawodach sportowych opisanych powyżej.