Odwiedziliśmy wystawę z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego w Sokołowsku

2015-11-02

Podczas 5. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski zostało otwarte Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego. W uroczystości wzięła udział żona reżysera Pani Maria Kieślowska oraz córka Pani Marta Hryniak ze swoimi dwiema córkami.

Archiwum Krzysztofa Kieślowskiego to projekt Fundacji Sztuki Współczesnej In Situ. Zasoby archiwalne pochodzą z prywatnego archiwum rodzinnego Pani Marii Kieślowskiej. Składają się one z oryginalnych dokumentów autorstwa Krzysztofa Kieślowskiego związanych przede wszystkim z "Przypadkiem" oraz prezentacji multimedialnych związanych z jego twórczością i obecnością w Sokołowsku.
Wystawę można oglądać w wyremontowanej części dawnego sanatorium Grunwald.

W sali multimedialnej na parterze zgromadzono materiały archiwalne związane z filmem "Przypadek". Można tam zobaczyć jednostronicowy zapis całego filmu, odręczne notatki i rysunki wykonane przez reżysera, a także obejrzeć fragmenty filmu. Ciekawą częścią tej wystawy jest możliwość porównania jak wyglądał film przed i po rekonstrukcji cyfrowej. Uczniowie klas pierwszych naszego gimnazjum oraz grupa realizująca Program Edukacji Filmowej odwiedzili to miejsce.

Szkoła Filmowa w Łodzi przygotowała jedną z sal w piwnicach sanatorium. Jest ona poświęcona okresowi studiów Krzysztofa Kieślowskiego. Można obejrzeć trzy pierwsze filmy Kieślowskiego - "Tramwaj", "Urząd" i "Koncert życzeń" oraz oryginalny storyboard do "Tramwaju" i scenariusz etiudy. Są tam także zgromadzone scenariusze innych etiud, które nie zostały zrealizowane.
Na 1 piętrze wieży zabytkowego obiektu można zobaczyć film z archiwalnymi wypowiedziami Krzysztofa Kieślowskiego o przypadku i "Przypadku". Można w nim usłyszeć wypowiedzi mi.n. Hanny Krall i Bogusława Lindy.
2 piętro mieści prezentację "Sokołowsko Krzysztofa Kieślowskiego", zawierającą wybór zamienionych na postać cyfrową fotografii i fragmentów korespondencji prowadzonych przez młodego Kieślowskiego z rodziną przebywającą w Sokołowsku. Znajdziemy tam także fotosy z planu filmu "Prześwietlenie" nakręconego w Sokołowsku.
3 piętro to archiwum cyfrowe międzynarodowych nagród filmowych - dyplomów, które Kieślowski otrzymał za swoje filmy.
Z tarasu wieży można podziwiać przepiękne widoki na okoliczne pasma górskie. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem.

Wystawa przybliża sylwetkę Krzysztofa Kieślowskiego. Warto więc ją odwiedzić.