NOWE HORYZONTY EDUKACJI FILMOWEJ

2017-04-10

W poniedziałek 10 kwietnia 2017 roku zakończył się realizowany przez uczestników Klubu Filmowego od października 2016 roku program Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Były to odbywające się przez cały rok szkolny projekcje kinowe dla uczniów, poprzedzone prelekcją wprowadzającą uczestników w tematy podejmowane w danym filmie. Cały program NHEF jest zgodny z podstawą programową i rekomendowany przez MEN. Popierają go również uznani reżyserzy i aktorzy: Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi i Jerzy Stuhr. W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii "Edukacja młodego widza".

W tym roku nasi uczniowie brali udział w cyklu Świat współczesny, na który składały się następujące filmy: Lek na całe zło, Operacja hip-hop, Jak to jest, Nowy, Powrót do Brundibar, Miss Impossible oraz 4. Piętro. Był to zestaw filmów dokumentalnych i fabularnych, które podejmowały uniwersalne problemy współczesności. Potrzeba akceptacji, stereotypy i uprzedzenia, godzenie się z historią, poszukiwanie siebie czy dążenie do szczęścia to tylko niektóre z wątków poruszanych przez autorów tytułów wybranych do cyklu.

Cykl Świat współczesny to bardzo różnorodny zestaw filmów - zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym. Wszystkie tytuły łączył uniwersalny przekaz i skoncentrowanie na realnych problemach współczesności. Uwaga autorów skupiała się przede wszystkim na tematach ważnych dla młodych odbiorców - prezentowane kino poruszało wątki takie jak: kryzys rodziny, starzenie się społeczeństwa, dyskryminacja ze względu na płeć czy poglądy.

Dzięki udziałowi w programie uczniowie mogli dostrzec i zastanowić się nad uniwersalnymi wartościami humanistycznymi, zaobserwować różne postawy wobec otaczającej rzeczywistości oraz omówić ponadczasowe zagadnienia egzystencjonalne.