IV Festiwal Filmowy, czyli kwartet projektowy

2014-02-13

Wokół czterech projektów uczniowskich obracał się tegoroczny Festiwal Filmowy zorganizowany przez Klub Filmowy KrzyK oraz Mieroszowskie Centrum Kultury. W Festiwalu, który odbył się 13 lutego 2014 roku, wzięli udział zaproszeni goście - rodzice uczestników zajęć oraz młodzież gimnazjum.

Pierwszy projekt - OBÓZ FILMOWY 2013 - zaprezentowała absolwentka gimnazjum Anna Dursiewicz. Obóz odbył się w dniach 28.07 - 03.08.2013 roku, a jego efektem była współpraca pomiędzy młodzieżą z Polski i z Danii oraz stworzenie w okresie tygodnia czterech filmów. Jeden z nich - SEDUCTION - zakończył prezentację tego projektu.

Drugi projekt został zaprezentowany przez uczniów klasy trzeciej gimnazjum Martynę Drenię oraz Mateusza Bednarza, którzy przedstawili swoje dotychczasowe osiągniecia w programie FILM NA HORYZONCIE. Należą do nich filmy - ćwiczenia /w tym etiuda rekrutacyjna, prezentacja grupy, ćwiczenie dokumentalne i fabularne/ oraz recenzja jednego z filmów uczniowskich. Obecnie grupa pracuje nad scenariuszem własnego filmu oraz zdjęciami próbnymi do filmu. Wypowiedź uczniów zwieńczył pokaz prezentacji grupy oraz ćwiczenie dokumentalne - MOJA PASJA.

Kolejną projekt REALIZUJEMY KAMPANIĘ SPOŁECZNĄ zaprezentowały uczennice klasy trzeciej - Klaudia Sawicka oraz Natalia Podgórska. W tym roku dziewczęta realizowały obowiązkowy projekt edukacyjny, a jednym z jego efektów był filmik WARTO ODRABIAĆ ZADANIA DOMOWE. Uczennice opowiedziały o swoich działaniach w projekcie: organizacji kampanii społecznej, konkursie na plakat, o ankietach wśród uczniów i ich analizie. Podsumowanie prezentacji stanowił w/w filmik.

Ostatnim z prezentowanych projektów były działania podjęte w ramach kursu internetowego FILMOTEKA SZKOLNA AKCJA! Uczennice: Ewelina Gierczak, Weronika Olejnik, Wiktoria Sobecka i Weronika Gierczak przedstawiły publiczności założenia kursu i swoje zmagania w każdym z modułów. Dziewczęta podkreśliły, jak wiele nauczyły się dzięki udziałowi w tego rodzaju szkoleniu oraz pokazały swój film CZAS GROZY - efekt wyboru ścieżki reżyserskiej w kursie. Podsumowując swoje dotychczasowe działania uczennice wspomniały również o uczestnictwie w IV Wirtualnym Festiwalu Filmowym i zaprezentowały jedno z zadań dodatkowych - filmik WOKÓŁ NAS.

Festiwal podsumowała pani Dyrektor Anna Kulińska, która podkreśliła, że w ramach edukacji filmowej uczniowie poprzez zabawę uczą się nie tylko rzeczy nowych, ale przede wszystkim wrażliwości i aktywności we współczesnym świecie. Pani Dyrektor gratulowała uczniom dotychczasowej pracy, którą nazwała pasją oraz życzyła uczestnikom kontynuowania swoich zainteresowań nie tylko w trakcie nauki w gimnazjum, ale również w dalszym życiu.