Gala Filmowa

2014-07-05

Niezwykłym wydarzeniem była Gala Filmowa, która odbyła się w piątkowy wieczór
w Publicznym Gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego w Mieroszowie. Wydarzenie było podsumowaniem działań młodzieży polsko - duńskiej, która w okresie od 28 czerwca do 5 lipca 2014 przebywała na Obozie Filmowym - Film Camp 2014.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 19:00 w specjalnie na tę okazję przygotowanej świetlicy szkolnej. Za sprawą pana Marka Drażby to niepozorne na co dzień pomieszczenie zmieniło się w imponujący namiot filmowy, który zachwycał każdego z wchodzących. Wśród zaproszonych gości byli: Burmistrz Mieroszowa - pan Andrzej Laszkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Ryszard Gubernat, dyrektorzy szkół i placówek edukacyjnych, rodzice oraz nauczyciele i absolwenci gimnazjum.

Galę Filmową oficjalnie otworzyła pani dyrektor Anna Kulińska, która w swoim przemówieniu podkreślała długoletnią współpracę mieroszowskiego gimnazjum i szkół duńskich, przypominając między innymi polsko - duńskie projekty On Equal Terms, Once Upon a Time, On Equal Terms Salve!, kolejne edycje Adventure Race oraz zeszłoroczny Film Camp 2013. Duże znaczenie dla wszystkich uczestników miały słowa pani dyrektor, które podkreślały niezwykłą filmową pasję młodych ludzi oraz przywoływały myśl patrona szkoły - Krzysztofa Kieślowskiego: "Jedyne, co mam naprawdę, to moje życie i mój punkt widzenia".

Podczas tego szczególnego filmowego wieczoru jako pierwsze zostały zaprezentowane etiudy zrealizowane podczas zeszłorocznej edycji Film Camp 2013. Następnie swój premierowy pokaz miały cztery tegoroczne filmowe osiągnięcia. Były to komedia Accident /Wypadek/, szkolna opowieść The Brain and the Beauty /Mózgowiec i piękna/, baśń filmowa Woodlings /Leśni ludzie/ oraz filmowy romans Roseses /Różes/. Następnie goście zostali zaproszeni do klasy Krzysztofa Kieślowskiego, która w tym dniu dzięki pani Halinie Sławkowskiej pełniła rolę kawiarenki filmowej. Po przerwie goście zostali ponownie zaproszeni do namiotu filmowego, gdzie nastąpiło uroczyste wręczenie nagród filmowych. Jury - w składzie instruktorów filmowych Mortena B. H., Jonasa Brøsena, Simona Rønne Rischela - przyznało następujące nagrody:

Najlepszy film - Roseses reżyseria Martyna Drenia
Najlepsza aktorka - Emily Ruusunen w Accident
Najlepszy aktor - Jeppe Strands za rolę w Roseses
Najlepsza rola drugoplanowa - Weronika Olejnik w Woodlings
Najlepszy scenariusz - Else Tvede Medier The Brain and the Beauty
Najlepsza fotografia - Rafal Jesionka w Woodlings
Najlepszy montaż - Peter Kjærbye w filmie Roseses
Najlepsze efekty specjalne - Szymon Brzeziński w Accident
Najlepszy plakat promujący film - Weronika Gierczak i Martyna Foryś za The Brain and the Beauty

Najlepsi otrzymali pamiątkowe statuetki oraz dyplomy, które wręczali znamienici goście.

Niespodziewanym elementem Gali był pokaz filmu zrealizowanego przez absolwentkę Gimnazjum Annę Dursiewicz, który w zabawny sposób pokazywał działania uczestników tegorocznego obozu Film Camp 2014. Finałem uroczystości było wręczenie pamiątkowych certyfikatów wszystkim uczestnikom obozu oraz pożegnanie wszystkich zaproszonych gości.