FILM CAMP 2014

2014-06-28

To był bardzo intensywny tydzień dla uczestników Obozu Filmowego - Film Camp 2014.
Rozpoczął się on już pierwszego dnia wakacji - t.j w sobotę 28 czerwca 2014. Po raz kolejny polsko - duńska grupa młodych ludzi - uczniów szkoły w Ung Egedal oraz z Publicznego Gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego w Mieroszowie spotkała się, aby wspólnie zrealizować etiudy filmowe. W tym roku realizacja spotkania młodych filmowców była możliwa dzięki dofinansowaniu w ramach unijnego programu ERASMUS+.

Koordynatorkami projektu zostały: Maria Boldsen oraz Katarzyna Miłosz, a nauczycielami - instruktorami: Morten B. H., Jonas Brøsen i Simon Rønne Rischel.

Hasłem przewodnim obozu stało się OPPOSITES ATTRACT - PRZECIWIEŃSTWA SIĘ PRZYCIĄGAJĄ. Młodzi ludzie, działający w czterech polsko - duńskich grupach bardzo różnie interpretowali to hasło. Każdy dzień poświęcony był kolejnym etapom tworzenia filmu.

W niedzielę odbyło się wprowadzenie do projektu oraz warsztaty scenariuszowe. Na podstawie uzyskanej wiedzy uczestnicy musieli stworzyć scenariusze swoich filmów. Poniedziałek był dniem, w którym młodzi ludzie poznali zasady działania sprzętu filmowego oraz podstawy reżyserii filmowej. Nabyte umiejętności można było wykorzystać na wstępnych planach filmowych przy realizacji wybranych scen filmów.

Wtorek został przeznaczony na realizację całego materiału filmowego - uczestnicy kursowali więc między Mieroszowem, Kowalową i Sokołowskiem. W środę odbyły się warsztaty dotyczące montażu i programów używanych do edycji filmów. Cały czwartek poświęcono dynamicznym działaniom filmowym - uczestnicy dodawali muzykę i wszelkie niezwykłe efekty dźwiękowe oraz dokonywali ostatnich poprawek i retuszy filmów. Atrakcjami mniej lub bardziej związanymi z filmem były między innymi wycieczki do Szczawna Zdroju, Wałbrzycha, jak i sklepu Biedronka, mecz baseballu, pokazy kultowych filmów, rozgrywki karciane i dyskusje do białego rana.

Efektem działań uczestników Obozu Filmowego - Film Camp 2014 są cztery etiudy filmowe: Accident /Wypadek/, The Brain and the Beauty /Mózgowiec i piękna/, Woodlings /Leśni ludzie/ oraz Roseses /Różes/. Zostały one zaprezentowane w piątkowy wieczór 4 lipca 2014 podczas uroczystej Gali Filmowej.

Obóz Filmowy był dla młodzieży doskonałą okazją nabycia praktycznych umiejętności związanych z tworzeniem filmu, ale także - a może przede wszystkim, świetną lekcją komunikacji w języku angielskim. Nic nie mogło stanąć młodym ludziom na przeszkodzie w porozumiewaniu się: w ruch szły ręce i mowa gestów, bardzo często pojawiały się rysunki i schematy, w pierwszych dniach niezastąpiony okazał się google translator. Nic również nie mogło stanąć na drodze w realizacji filmów, np. deszcz, który powodował znaczące opóźnienia w realizacji materiału zdjęciowego. Każda z tych sytuacji tylko umacniała uczestników obozu w przekonaniu, że warto się spotykać, poznawać nowych ludzi, warto robić filmy, uczyć się nowych rzeczy i dobrze się bawić.

Organizatorzy Film Camp 2014 serdecznie dziękują Urzędowi Miejskiemu w Mieroszowie, Mieroszowskiemu Centrum Kultury oraz Ośrodkowi Pomocy Społecznej w Mieroszowie za Państwa bezinteresowną pomoc w realizacji naszego Obozu Filmowego. Dziękujemy!