Dzień Praw Dziecka

2009-11-20

DZIEŃ PRAW DZIECKA
20 LISTOPADA 2009

W tym roku szkolnym nasze gimnazjum przystąpiło do działań realizowanych w ramach projektu SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA organizowanego przez UNICEF. Uroczystym dniem rozpoczęcia naszych działań w tym projekcie był 20 LISTOPADA 2009 roku, czyli 20 rocznica podpisania Konwencji o Prawach Dziecka. Obchody tego dnia poprzedzone zostały specjalnymi godzinami wychowawczymi, na których uczniowie zapoznawali się z treścią tego dokumentu, a także z zasadami działalności UNICEF.

DZIEŃ PRAW DZIECKA rozpoczął się projekcją filmu Most nad Wadi, który jest poświęcony problematyce dostępu dzieci do edukacji w krajach Bliskiego Wschodu, a także ich zderzenia z konfliktem zbrojnym. Most nad Wadi należy do pakietu filmów projektu PATRZ I ZMIENIAJ, w którym także bierze udział nasze gimnazjum. Po projekcji przyszedł czas na dyskusję, podczas której uczniowie mieli okazję skonfrontować swoje odczucia z odczuciami innych kolegów i przekonać się, że dla każdego z nich film mógł nieść inne przesłanie.

Kolejnym elementem obchodów DNIA PRAW DZIECKA było tworzenie scenek filmowych, w których, uczniowie przedstawiali jedno z praw dzieci. Każda klasa miała swój pomysł na scenkę - niektórzy filmowali w murach szkoły, inni poza nią :) Następnie uczniowie tworzyli plakaty i tablice poświęcone tematyce praw dziecka, które wzięły udział w Szkolnym Konkursie na Plakat o Prawach Dziecka. W wyniku obrad jury, w skład którego weszły Pani Dyrektor Bożena Filipowska, Pani Henryka Stopka - plastyk oraz Pani Katarzyna Miłosz - koordynator projektu, uznano, że najlepszy plakat, zdobywając I miejsce wykonała klasa 3c, miejsce II przyznano klasie 3b, natomiast III miejsce zdobyła klasa 1a. Na wyróżnienie według jury zasłużyła klasa 3d, która przygotowała najciekawszą tablicę informacyjną dotyczącą praw dziecka. Wszystkie plakaty zostały zebrane i wyeksponowane na wystawie dotyczącej praw dziecka

Działania tego dnia zostały podsumowane na apelu szkolnym. Pani Dyrektor pochwaliła Gimnazjalistów za zaangażowanie i pracę włożoną w przygotowanie plakatów i scenek filmowych, a także wręczyła dyplomy klasom, które zwyciężyły w Szkolnym Konkursie na Plakat o Prawach Dziecka, natomiast Gimnazjaliści z entuzjazmem powitali zapowiedź przyszłych akcji i działań realizowanych w ramach projektu SZKOŁA Z PRAWAMI DZIECKA.