Dzień Patrona 2013

2013-03-13

SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW "DNIA PATRONA" - 13 MARCA 2013 R.

Tegoroczne obchody Dnia Patrona odbyły się 13 marca, w siedemnastą rocznicę śmierci Krzysztofa Kieślowskiego.

O godzinie 8.30 uczniowie wraz z nauczycielami zebrali się w sali świetlicowej, by wziąć udział w uroczystym apelu. Zgodnie z ceremoniałem szkoły po wprowadzeniu na salę sztandaru, został odśpiewany szkolny hymn. Przewodniczący klas złożyli raport przewodniczącej SU, która następnie złożyła meldunek o stanie szkoły Dyrektorowi.

Pani Dyrektor zabrała głos, a w swoim przemówieniu przypomniała uczniom sylwetkę Patrona szkoły i przesłania, którymi kierował się w swojej twórczości. Zwróciła uwagę na wartości, które dla Krzysztofa Kieślowskiego w życiu były najważniejsze, a którymi młodzi ludzie, tacy jak gimnazjaliści, powinni się także kierować, dokonując swoich wyborów. Pani Dyrektor przedstawiła również działania zaplanowane na okres od dnia 13 marca do dnia 18 czerwca 2013 r., które mają na celu celebrowanie 10. rocznicy wręczenia szkole sztandaru.

Pani Bożena Filipowska, przewodnicząca zespołu ds. Patrona, przedstawiła wyniki konkursu na prezentacje multimedialne na temat uroczystości nadania szkole imienia i wręczenia szkole sztandaru. Wraz z Panią Dyrektor wręczyła wyróżnionym uczniom okolicznościowe dyplomy oraz nagrody.

Po apelu uczniowie wraz z wychowawcami (lub nauczycielami sprawującymi opiekę) udali się do swoich klas. Obejrzeli tam najlepsze (wyłonione w drodze konkursu) prezentacje multimedialne na temat uroczystości nadania szkole imienia i wręczenia szkole sztandaru oraz filmy w reżyserii K. Kieślowskiego, wybrane przez wychowawcę z kanonu filmów dla danego rocznika. Uczniowie klas pierwszych brali udział w działaniach przygotowanych przez wychowawców, które najczęściej polegały na zapoznaniu z sylwetką Patrona, historią szkoły dotyczącą nadania szkole imienia oraz obejrzeli "Dekalog 1". Klasy drugie obejrzały: II a "Czerwony", II b "Dekalog 7" a II c "Dekalog 8". Najstarsi gimnazjaliści mieli okazję poznać film pt. "Przypadek". Wszędzie dyskutowano nad zawartymi w filmach treściami oraz przypominano wydarzenia związane z historią szkoły, jej ceremoniałem. W niektórych klasach odświeżono "Kąciki Patrona".
Na ten dzień sala nr 15 została przygotowana do przeprowadzenia zajęć o Patronie szkoły.

Po godzinie 12 - tej P. Dyrektor, nauczyciele i uczniowie udali się na cmentarz, by złożyć wiązankę kwiatów na grobie ojca Patrona szkoły, a następnie do kościoła. Społeczność szkolną prowadził sztandar. Msza została odprawiona w intencji Patrona i całej społeczności gimnazjum.

Po mszy uczniowie powrócili do szkoły, gdzie odbyły się zajęcia dla klas, które tego dnia miały siódme lekcje.

Wszystkie zaplanowane na ten szczególny dzień zadania udało się zrealizować. W każdym zespole uczniowskim na pewno przyniosły one inny efekt, jednak wszędzie widać było zaangażowanie zarówno uczniów jak i nauczycieli.

Zespół ds.Patrona