DZIEŃ ANGIELSKI - ELŻBIETAŃSKI CZY SZEKSPIROWSKI?

2016-06-06

Rok 2016 jest w kulturze brytyjskiej rokiem szczególnym z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest to, że Jej Wysokość Królowa Elżbieta II obchodzi w tym roku jubileusz 90-lecia; drugim zaś to, że w związku z 400 rocznicą śmierci Williama Szekspira jest to zarazem rok szekspirowski. Trzecim powodem, który mógłby z powodzeniem podkreślić niezwykłość 2016 roku w świecie brytyjskim mógłby z powodzeniem być kolejny udany Dzień Angielski w naszej szkole. Odbył się on w dniu 28 kwietnia 2016 roku i jak zawsze obfitował w mnogość atrakcji.

Tematem przewodnim tegorocznego Dnia Angielskiego były rymowane baśnie autorstwa Roalda Dahla - brytyjskiego pisarza, publicysty i scenarzysty, autora takich pozycji jak "Charlie i fabryka czekolady", czy też "Fantastyczny Pan Lis". Korzystając z bogatego dorobku tego autora uczniowie gimnazjum wybrali 3 wiersze z cyklu "Revolting Rhymes" i zaadaptowali je do przedstawień scenicznych. Dwa wiersze: "Królewna Śnieżka" oraz "Trzy świnki" przygotowali uczniowie klas pierwszych, "Czerwonego Kapturka" uczniowie klas drugich. Przedstawienia przeplatane były występami uczestników Przeglądu Piosenki Anglojęzycznej. Uczniowie klas trzecich przygotowali skecz dotyczący niewprawnego tłumaczenia tekstów pisanych i tym samym przestrzegali przed używaniem tłumacza google w zadaniach domowych. Podczas apelu zaprezentowane zostały prezentacje multimedialne związane z życiem Królowej Elżbiety II, a finałem dnia stał się występ naszych uczennic, które dwa tygodnie wcześniej zajęły II miejsce w wojewódzkim konkursie "Pokaż Język: I know I can" w Opolu.

W przygotowanie tegorocznego Dnia Angielskiego zaangażowanych było 50 uczniów i 3 nauczycieli. Przedstawieniom teatralnym towarzyszył szereg innych działań - przygotowanie gazetki na tablicy głównej, konkurs na najpiękniejszą koronę oraz akcja wysyłamy kartkę urodzinową do Królowej.
Dzień Angielski jak zawsze był doskonałą okazją przeprowadzenia innych niż codzienne, a przez to ciekawszych zajęć języka angielskiego. Uczniowie chętnie wzięli udział w zaproponowanych działaniach i pozytywnie ocenili przebieg wydarzenia.