Akademia Uczniowska 2012-2013

ZAJĘCIA PROWADZONE W RAMACH PROJEKTU
"AKADEMIA UCZNIOWSKA"
SZKOLNE KOŁO NAUKOWE - MATEMATYKA I SEMESTR 2012/13
"PROJEKTY EDUKACYJNE W AKADEMII UCZNIOWSKIEJ"

W I semestrze 2012/13 prowadziłam zajęcia w ramach projektu "Akademia Uczniowska". Odbyło się 12 godzin zajęć, które były łączone w bloki po 2 lub 3 godziny zgodnie z modułami kursu. Cały kurs składał się z 4 modułów, w trakcie których uczniowie realizowali projekt edukacyjny. Uczniowie pracowali w trzech grupach. Każda grupa wybrała temat projektu, określiła jego ramy, cele, harmonogram, dokument NaCoBeZu, a następnie zajęła się realizacją zadań. Wszystkie czynności wiązały się z koniecznością dokumentowania pracy. Każda grupa prowadziła karty projektu, które uzupełniano na bieżąco.

Tematyka projektów miała ścisły związek z matematyką:
1. Jak można zaoszczędzić na wydatkach na energię elektryczną?
2. Jak oszczędzać wodę?
3. Remontujemy altankę - jak zminimalizować koszty?

Ważnym elementem było zaprezentowanie projektu - odbyły się prezentacje na lekcjach, a w marcu efekty zaprezentowane zostaną całej społeczności szkolnej.
Opiekun miał również swoje zadania, min.: nadzorowanie przebiegu prac, pomoc uczniom w tworzeniu dokumentacji, a także pracochłonne sprawozdawanie na platformie edukacyjnej kursów Centrum Edukacji Obywatelskiej.

Anna Szwalec