4. edycja Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski

2014-09-06

W sobotę 06.09.2014 r. grupa uczniów z gimnazjum pod opieką p. Filipowskiej p. Altheim i p. Ostrowskiej wzięła udział w 4. edycji Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski.

Zostaliśmy zaproszeni na finał projektu "Produkcja Międzypokoleniowa", w czasie którego odbyła się projekcja filmów, które powstały w ramach projektu i spotkanie z twórcami. "Produkcja Międzypokoleniowa" to projekt filmowy, organizowany przez Fundację Sztuki Współczesnej IN SITU, którego celem było dotarcie przez młodzież do ludzi, którzy zostali przesiedleni na teren Dolnego Śląska po 1945 roku i stworzenie filmu dokumentującego historie polskich przesiedleńców. Miejscem realizacji projektu było Sokołowsko. Autorką pierwszego filmu pt. "I tak się żyło" była Zofia Leszko, absolwentka gimnazjum im. Krzysztofa Kieślowskiego w Mieroszowie.

Drugi film nosił tytuł "Z ... do Mieroszowa". Jego autorkami są nasze koleżanki Ewelina Gierczak, Weronika Gierczak i Wiktoria Sobecka. Ich film został nagrodzony.

Spotkania z twórczyniami w/w projektu prowadziła Ajka Tarasow, reżyser, scenograf, kostiumograf, członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Po wizycie w kinie, uczestnicy wycieczki postanowili sprawdzić, jacy goście ze świata filmu przyjechali na festiwal. Spacerując uliczkami Sokołowska przyglądali się zarówno gościom, jak i uczestnikom wydarzenia. Niektórzy zawitali do kawiarenki, by posilić się pysznym ciastkiem.